MATBAA


 

MATBAA

Matbaa, iletilmek istenen bir mesajın kâğıt vb. yüzeylere basılarak çıktısının alınma işlemidir. Çevremizde gördüğümüz her şey aslında matbaa ürünüdür. Haberleri almak için okuduğumuz dergiler, gazeteler, plastik poşetler ve diş macunu tüpleri üzerindeki baskılar, broşür ve kataloglar, karton ambalajlar, meşrubat ve konserve kutularının üzerindeki baskılar, cips poşetleri, her nevi ambalajın üzerine yapıştırılmış olan etiketler, kartvizitler, takvimler ve hatta daha fazlası matbaalarda üretilmektedir.

Özellikle Türkiye’nin matbaacılık sektörü teknoloji olarak dünya ile aynı seviyededir. Aynı zamanda son yıllarda ülkemize,  yüksek teknolojiye sahip birçok makine ithal edilmiştir. Bir matbaa da kullanılan baskı yöntemleri şu şekildedir;

Ofset Baskı: Kitap ve dergi kapaklarının basım işleminde kullanılan baskı çeşididir. Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan baskılar ilerleyen teknoloji ile oldukça gelişmiştir.

Tampon Baskı: Düz zeminlerin yanı sıra aynı zamanda düz olmayan zeminler içinde kullanılan baskı yöntemidir. İnşaat teçhizatları, anahtarlar, oyuncaklar ve bazı dekoratif eşyalar tampon baskı yapılan ürünlerden sadece bazılarıdır.

Serigrafi Baskı: Bir diğer adıyla elek baskı ipek veya kumaş üzerine işlenir ve elek kalıplar kullanılmaktadır.

Dijital Baskı: Günümüzde en çok kullanılan baskı yöntemidir. Bilgisayar destekli dijital ortamlardır.

Tifdruk (Çukur) Baskı: Bu baskı türünde kullanılan mürekkepler çabuk buharlaşan ve akışkanlı mürekkeplerdir.

Bir matbaanın üretim bölümü baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası olarak tanımlanmaktadır.

 

BASKI ÖNCESİ

Reklam ajanslarından gelen tasarımların baskı için hazırlandığı bölümdür. Tasarımlar Illustrator, Photoshop, Corel Draw, Indesign, Quark Xpress gibi programlarda hazırlandığı için matbaa çalışanları da, tasarımların düzenlemelerini bu programlarda yapar ve üretime uygun hale  getirir. Ayrıca baskı olacak tasarımların CMYK modunda ve 300 dpi olması gerekiyor çünkü aksi takdirde renk bozulmaları meydana gelir. CMYK camgöbeği, galibarda, sarı ve siyah renklerden oluşmaktadır. Ana renkler olan bu renkler ile baskılama işlemleri yapılmaktadır. Ana renkler mavi, sarı ve kırmızıdır. Bununla birlikte bu renkler üzerinde yapılan olan oynamalar ile diğer renklerin oluşumu sağlanmaktadır.

BASKI AŞAMASI

Matbaacılık sektöründe kullanılan baskı yöntemleri ofset, flekso, tipo, tifdruk, serigrafidir. Fakat son dönemlerde dijital baskı ön plana çıkmıştır. Alt malzemesi olarak kâğıt, karton, film tarzı malzemeler kullanılmaktadır. Baskı işleminde genellikle dijital makineler kullanılmaktadır.

BASKI SONRASI

Ürünler hangi baskı yöntemiyle basılırsa basılsın, hepsi baskı sonrası özellikle işlem yapmak zorundadır. Ayrıca baskı sırasındaki işlemler ürün çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Bu işlemler, kırma, katlama, harman, kapak geçirme işlemleridir. Ayrıca karton kullanıldığı zaman da kesim, ayıklama gibi işlemler yapılmaktadır.

 

  • Cepli Dosya
  • Katalog
  • Diplomat Zarf
  • Kurumsal Kimlik

Sultanbeyli Matbaa

2007’de Sultanbeyli Matbaa olarak hizmete başlayan ve üretim yapan firmamız ayrıca 2012’den bu yana Sultanbeyli Reklam ve Sultanbeyli Tabela sektöründe de hizmet vermeye devam etmektedir.

Açık Hava Reklamcılığında disiplinli, şeffaf, dakik ve çözüm ortağınız olmaktan sevinç duyarız.

Sultanbeyli Matbaacılık ve Reklam Tanıtım Hizmetlerinde 13 Yıldır Sizinle.

There are no comments