Dijital Baskı


Dijital Baskı

Dijital Baskı daha önceden bilgisayar ortamında hazırlanmış olan tasarımın sanayi tipi baskı makinesi sayesinde el değmeden çıktısının alınması işlemidir. İç mekân ve dış mekân olmak üzere ikiye ayrılmaktadır ve buna göre de birçok farklı malzeme kullanılmaktadır.

Diğer baskı türlerinde olduğu gibi kalıp hazırlık olmadığı için hazırlanması çok uzun sürmez. Kısa sürede alıcıya ulaş. Ayrıca maliyeti de düşüktür. Bu nedenle diğerlerine göre daha çok tercih edilmektedir.

Özellikle kaliteli bir görüntü elde etmek isteniyorsa tasarımın en az 72 dpi ve CMYK modunda çalışılması gerekmektedir. Aksi takdirde istediğimiz netliği yakalayamayız.

Ayrıca seramik, reklam, tekstil vb, gibi baskı yapılan her alanda her sektörde kullanılmaktadır. İç mekân dijital baskı ve dış mekân dijital olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Buna bağlı olarak da kullanılan malzemeler çeşitlilik göstermektedir. İç mekân olumsuz hava koşullarından etkilenmeyecek yerlerde kullanılır. Mağazaların vitrin içi uygulamalarında fast food ya da restaurant gibi yerlerin ışıklı ışıksız panolarında, mağaza içi dekorasyonlarda, fotoğraf ve posterlerde kalite anlamında, kısaca aklımıza gelebilecek her alanda kullanılır. Makineleri su bazlı oldukları için malzemelerin üzerine laminasyon atılması gerekir, atılmaz ise en ufak bir su damlasında akma yapabilir. Laminasyon iki veya daha fazla tabakanın birbirine yapışmasını sağlar.

İç mekan; poster film, afiş film, folyo film, canvas film, saten film, duratrans film, pet film, pp kağıt baskı ve rollup banner baskı olmak üzere çok çeşitli reklam aracıdır.

 1. Kağıt Poster Afiş Baskı
 2. Folyo Baskı
 3. Fotoğraf bloğu 
 4. Forex Baskı
 5. Canvas (Tuale Baskı)
 6. Duratans (Backlit Baskı) Film
 7. Saten Kumaş Baskı

Dijital Baskı

Dış mekân  baskı açık hava reklamcılığında kullanılmaktadır ve olumsuz hava koşullarına karşı dirençlidir. Dış mekan baskı yöntemi ile aşağıdaki malzeme çeşitlerine baskı yapılabilmektedir

 1. Vinly (Branda)  Baskı
 2. Folyo Baskı
 3. Mesh Baskı
 4. One Way Vision Baskı
 5. Cast Folyo