Folyo Baskı


Folyo Baskı

Folyo baskı genelde dijital baskı işlerinde kullanılan, yapışkanlı, PVC  esaslı bir malzemedir. İç ve dış mekânda rahatça kullanılabilmektedir. İç mekân kullanımında organik denilen su bazlı boyalar, dış mekân kullanımında ise genelde solvent özlü boyalar kullanılır. Yapıştırılacağı zeminin temiz ve düz olması gerekir. Zemin olarak genelde plastik özlü polikarbon, pleksi, dekota, alüminyum, sac  gibi sert malzemeler kullanılır. Folyonun, baskı makinesinden çıktıktan sonra birkaç saat dinlenmesi gerekir. Eğer iç mekân için basılmışsa laminasyon yapılması zorunludur. Dış mekân olarak basılmış ise laminasyon zorunlu değildir, kişinin tercihine kalmıştır. Bunun dışında uygulamaya hazırdır.

      Folyo Baskı Çeşitleri Nelerdir?

  1. Cast (Araç Kaplama) Folyoları: Genelde araç üstü reklam işlemlerinde kullanılan folyo çeşididir. Çok ince ve esnek bir yapıya sahiptir.
  2. Kesim Folyoları: Silikon kaplı bir kâğıdın üzerine ince olacak şekilde PVC uygulanan bir malzemedir. Kendinden yapışkanlı olan bu malzemenin raf ömrü 2 ila 5 yıl arasında değişmektedir. Parlak ve mat olmak üzere iki çeşidi vardır.
  3. Mıknatıslı Folyo : Genellikle magnet, reklam tabelası ve display malzemesi olarak kullanılmaktadır. Kolay kesilen, sorunsuz işlenen, her türlü eğilip bükülen, üzerine baskı çeşitleri uygulanabilen çok yönlü bir malzemedir.
  4. Reflektif Folyo: Gece herhangi bir kaynaktan gelen ışığı geri yansıtan folyo çeşididir. Yaklaşık 10 çeşit renk alternatifi ile üretilmektedir. Baskı yapılabilen ve yapılamayan olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Baskı yapılanlar yalnızca beyaz renkte üretilmektedir ve yüzeyi çok parlaktır. Aynı zamanda dijital baskı ile birlikte şeffaf yağlı boya kullanılmakta ve üzerine sıcak baskı yapılabilmektedir. Baskı yapılamayan reflektif folyo ise çeşitli renk seçenekleri olan, güçlü parlak yüzeyiyle baskıya uygun olmayan bir folyo türüdür. Her iki tür folyonun üzerine de çizim ve işlem yapılabilmektedir.
  5. Fotolümen (gece ışık veren) Folyo : Karanlık ortamda ışık veren folyo türüdür. Bu nedenle de uyarı ve ikaz levhalarında sıkça tercih edilmektedir.
  6. Transparan  Şeffaf Folyo: Folyonun şeffaf olanıdır. Üstelik istenildiği zaman yapıştırıldığı zemine zarar vermeden kolayca çıkarılabilir, su ve rutubetten etkilenmez. Farklı renk, ölçü ve desenlerden oluşan yüzlerce çeşidi vardır.