Laminasyonlu Folyo


Laminasyonlu Folyo

Laminasyonlu folyo, ısı ve basınç yardımıyla birbirinden farklı yüzeylerin çeşitli baskılama ve yapıştırma yöntemleri ile bir araya getirilmesi ve tek bir katman halinde kullanılması işlemidir. Dijital baskı makinesinde basılan folyoların üzerine ekstra olarak koruyucu kaplama denilen şeffaf 0,50 mic kalınlığında bir selefon ile kaplanarak baskı ömrünü ikiye katlamaktır çizilmelere,  yıpranmaya, UV ışınlarına karşı daha dayanıklı hale gelmektedir.

Özellikle dış mekanlarda ve malzemenin çizilmesini istemediğimiz yakın mesafelerde kullanılmaktadır.

Folyo Baskı Nedir?

Günümüzde daha çok dijital baskı işlerinde kullanılan, PVC türünde, arkası yapışkan bir baskı malzemesidir. Folyo baskı başka bir malzemeye ihtiyaç duymaksızın birçok yüzeye yapışması nedeniyle çok tercih edilmektedir. Günlük yaşamda birçok alanda kullanılmaktadır. Reklam sektöründe de kapsamına giren malzeme sayesinde folyo baskı tekniği uygulanır hale gelmiş bulunmaktadır.

Dijital baskı yöntemiyle folyo üzerine baskı yapılıp genellikle mağazaların vitrinlerinde gördüğümüz ”İNDİRİM-KAMPANYA” tarzı yazıların hepsi bu teknik kullanılarak yapılmaktadır. Folyoların birçok renk seçeneği vardır. Bu sayede birçok alanda istenilen grafik çalışması memnun edici sonuçlarla karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Plotter olarak bilinen alet sayesinde folyoların üzerine istenilen çizimler, resimler ya da yazılar kesilerek de kullanılmaktadır.

 

Folyo Çeşitleri, Kullanım Alanları

  1. Laminasyonlu Folyo: Normal folyolar tabelalarda ve cam vitrinlerde, cephelerde ve yönlendirmelerde kullanılır.
  1. Cast Folyo: Cast folyolar girintisi ve çıkıntısı çok olan yerlerde ve özellikle araç kaplamalarında sıcak hava ile uygulanır. Üzerine özel laminasyon atıldığında daha uzun ömürlü olur.
  1. Şeffaf Folyo: Şeffaf folyo ya dijital baskı ters baskı olarak yapılır içeriden yapıştırılır.

İç Mekan Folyo Baskı

İç mekan folyo baskı uygulamalarında kullanıldığı alanlar sebebiyle insan ile teması oldukça kolay olan folyo baskı da dikkat edilmesi gereken en büyük unsur sağlığa zarar vermiyor olmasıdır. Bu sebeple yapılan baskının su bazlı boya kullanırlar yapılması son derece önemlidir. Su bazlı boyaların insan sağlığına herhangi bir zararı olmadığı tıbbi olarak kanıtlanmıştır.

İç mekan dekoratif veya tanıtım amacıyla yerleştirilen folyo baskı tamamen hedef kitleye yönelik yapılmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, hazırlanan yazılara suyun temas etmemesidir. Su temas ettiğinde boyaların akma ihtimali vardır. Bu konuya dikkat edilmelidir.

Dış Mekan Folyo Baskı

Dış mekan folyo uygulamalarında genellikle aranan özellik dayanıklı olmasıdır. Daimi olarak doğa şartlarıyla ( yağmur, kar, rüzgar, güneş ) temas halinde olacağı için dayanıklı olması gerekmektedir. Bu dayanıklılık solvent bazlı boyalar kullanılarak sağlanmıştır. Büyük ebatlarda uygulanabilir olması da diğer önemli bir özelliğidir.

Laminasyonlu Folyo